Netværket Nordplus-Medicin i Norden består af 21 universiteter i Danmark, Norge, Sverige og Finland. Interesserede studerende skal selv tage kontakt til et nordisk universitet og undersøge muligheden for et ophold, der matcher undervisningen på Aalborg Universitet. Herefter kan der søges om merit. Det er mest velegnet at tage udlandsophold på 3. og 4. semester, da disse fag på Aalborg Universitet matcher fag i de nordiske lande.
Som udgangspunkt er et udlandsophold et semester. Klinisk Institut skal sikre en plan, som også passer, når de studerende er tilbage.
Studievejledningen kan være behjælpelig med vejledning i, hvilke muligheder der er for at komme til udlandet under studiet. Kontakt dem her.
Ansøgning om merit sendes til studienævnet. Under overskriften Klager, merit og dispensation På Studienævn for Medicins hjemmeside kan du finde flere oplysninger og hente en ansøgningsblanket. Herefter skal der laves en individuel studieplan. Kontakt studiesekretariatet ved klinisk institut
Der er mulighed for at søge dækning af meromkostninger ved studieophold via udveksling og stipendieprogrammet Nordplus. Læs mere på Internationalt kontors hjemmeside her.
Husk at være i god tid, da hele processen tager tid.